Pasi Lallinaho

Lautapelit vuonna 2018

Lautapelillisesti merkittäviä tapahtumia vuonna 2018

  • Kevään lautapeliviikonloppu jäi toteutumatta, mutta huhtikuussa teimme pienen porukan kanssa ekskursion Suomen ensimmäiseen lautapelikahvilaan Tavernaan Tampereella. Kokemus oli kiva ja Tavernan peli- ja tarjoiluvalikoima oli hyvä. Emme kuitenkaan tajunneet käyttää selitysapua hyväksemme vaan puskimme itse Terra Mystican sääntöjen läpi. Oma moka.
  • Istuin alas Lautapeliseuran pitkäaikaisten ja raudanlujien aktiivien Maurin, Mikon ja Tuomon kanssa pelaamaan erän Orléansia Ropeconissa 28.7. Seuran lisäksi myös peli oli hyvä.
  • Olin järjestämässä Lautapelaamaan -tapahtumaa sekä ennakkoon että itse 14.–16.9. Kaapelitehtaalla. Tapahtuma onnistui hienosti ja tarvitsee vuodeksi 2019 isommat tilat. Täällä tuli (taas) pelattua suurin osa minulle uusista peleistä.
  • Lautapelaamaan -tapahtumassa tutuksi tulleet Jani ja Riikka kävivät kyläilemässä pelien parissa lokakuussa. Hauskaa oli ja uusinta täytyy ottaa.
  • Syksyn huipensi oman laajennetun peliporukkamme lautapeliviikonloppu marraskuussa. Tutustuin vuoden parhaaseen minulle uuteen lautapeliin Hansa Teutonicaan täällä. Viikonlopun aikana pelille kertyi kolme pelikertaa.
  • Viikin pelipäivissä pidetyssä Suomen lautapeliseuran syyskokouksessa vahvistui että olen vuonna 2019 seuran hallituksessa.

Kaikki minulle uudet lautapelit

Aikamatka: Suomi, Cartagena, Cat Lady, Codenames Duet, Continuo, Deckscape: The Fate of London, Deep Sea Adventure, Go Go Eskimo, Hansa Teutonica, Isle of Skye: From Chieftain to King, Kingdomino, Majesty: For the Realm, No Thanks!, Origami, Orléans, Royals, Shards of Infinity, The Speicherstadt, Stephenson’s Rocket, Terra Mystica, Town Center (fourth edition), Unlock! Espace Adventures, Unlock! Mystery Adventures.

Tummennetut löytyvät hyllystä, kursivoidut ovat olleet kokoelmassa mutta sittemmin poistuneet.

Pelaamatta hyllystä löytyvät Blokus (kirpparihankinta josta puuttuu pari osaa) sekä Lautapelaamaan -huutokaupasta ja -ketjuvaihdosta hankitut Hamburgum, Milestones ja joululahjaksi saatu Spyfall.